Na této plavbě zažijete jachting doslova i do písmene. Poznáte daleká a odlehlá místa, kde se zastavil čas. Tady nepotkáte davy turistů a all inclusive resorty. Nejsou zde přecpané zátoky jako v červencové Dalmácii. Sem se každý neodváží, sem si svou "pouť" musíte zasloužit. Poprat se s drsným Atlantikem, přílivy a odlivy a častými nížemi. Tak se vám tato místa vryjou do paměti a nesmažou se z ní do konce života. Máte rádi výzvy? Pak tady jste správně. Ostrovy na St. Kilda. Lákají vás také?

 

Čtěte více:

St. Kilda

Souostroví St. Kilda je nejrozlehlejším z pobřežních ostrovů. Leží zhruba 160 kilometrů západojihozápadně od Butt of Lewis a téměř 65 kilometrů od nejbližší pevniny, výběšku Grimmish Point na Ostrově zvaném North Uist. Posledních 36 gaelsky mluvících obyvatel hlavní ostrova St. Kilda – Hirta – bylo na vlastní žádost v roce 1930 evakuováno, čímž skončilo několik století drsného života na ostrově. Dnes je ostrov Hirta částečně osídlený armádou, která zde má radarovou stanici napojenou na South Uist. Majitelem ostrova je ovšem NTS, organizující týdenní skupiny dobrovolníků. Za klidného moře si lze na ostrově prohlédnout muzeum ve staré vesnici nebo se vydat na obtížnou cestu k vrcholkům masivních útesů, kde kdysi ostrované lovili papuchalky.     

 


Při plavbě můžeme také navštívit některé z těchto ostrovů:

Tiree

Ostrov Tiree byl dříve, díky úrodným půdám, znám jako obilnice Vnitřních Hebrid. Dnes tvoří podstatný zdroj přímů, kromě zemědělství, také turistický ruch. Jedním z charakteristických rysů ostrova je jeho architektura, zejména pak množsví „pudingových“ a „skvrnitých“ domů, které mají bílé pouze maltové spáry mezi cihlami. Milovníci divoké přírody zde mohou strávit příjemný den pozorováním  čejek chocholatých, hus divokých, velkých hnědých zajíců a dalších. V říjnu lákají místní pláže díky větru veliký počet windsurfistů.

  

 

Coll

Skalnatý ostrov Coll má tvar ryby a leží 11 kilometrů od pobřeží Ostrova Mill. Na ostrově je jen jedna vesnice, která se jmenuje Arinagour. Její bílé omítnuté domky lemují západní pobřeží zátoky Loch Earharna, oblíbeného chráněného kotviště lodí. Na ostrově najdeme i golfové hřiště, čerpací stanici, opevněné sídlo z 15. Století, hrad z 18. Století, oblast písečných dun i nádherné písečné pláže. 

Barra

Ostrov Barra je pouze šest kilometrů široký  a dvanáct kilometrů dlouhý a právem si tak zasloužil zařazení do miniaturních západních ostrůvků. Najdete zde písečné pláže, ledovcové hory, starodávné ruiny, gaelskou kulturu a více než 1300 let zastrčené, ale vstřícné katolické obyvatelstvo. Ostrov byl dlouhá léta pod nadvládou benevolentního rodu MacNeilů. V roce 1838 tento ostrov ale koupil plukovník Gordon of Cluny, který zde chtěl vytvořit trestaneckou kolonii a místní farmáře považoval za přebytečné. Vláda jeho návrh však odmítla a tak povolal policii a pokračoval v nejkrutějších ozbrojených čistkách v Hebridách. V roce 1975 je podařilo tehdejšímu vůdci klanu MacNeilů odkoupit většinu ostrova zpět a e ostrov se tak vrátil ke své nenucené feudální podstatě. 

  

South Harris

 

Ostrovy Harris a Lewis jsou ve skutečnosti jedním ostrovem, přičemž jejich „oddělení“ se váže k historickému klanu MacLeodů, kteří však patří minulosti a je na ně dnes zapomenuto. Na ostrově South Harris naleznete mnoho odlišných přírodních zajímavostí. Zatímco východní pobřeží ostrova je nehostinné a rozeklané, západní pobřeží je zdobeno několika nejkrásnějšími pásy zlatého písku z celého souoostroví. Známými místy na ostrově jsou Golden Road, přístavní osada Roghadal s mnoha starobylými domky a zajímavým kostelem, nádherná pláž Trrigh Lasgaintir a další.

North Uist

Ve srovnání s hornatým ostrovem Harris je ostrov North Uist (27 kilometrů dlouhý a 21 kilometrů široký), daleko rovnější. Více než polovina celého území je pokryta vodními plochami, tvořícími charakteristickou „utopenou krajinu“ s hnědými rašeliništi a modrými jezírky. Většina turistů míří na tento ostrov za lovem lososů, pstruhů a vysoké zvěře, což ovlivňuje celou ekonomiku ostrova. Pro ty, kteří neholdují lovu, jsou zde rozeseté prehistorické památky nebo osamělé rozlehlé písečné pláže, které se většinou táhnou bez přerušení podél severního a západního pobřeží.

Skye

Název tohoto ostrova je odvozen od slova „skuy“, norsky mrak. Již gaelové totiž tomuto ostrovu říkali ostrov mlh. I přes nepředvídatelné srážky se stal turistický ruch na tomto ostrově neodmyslitelnou součástí ostrovní ekonomiky. Délka ostrova nepřesahuje 40 kilometrů a v některých místech je to dokonce pouhých 11 kilometrů. Skye je i v dnešní době centrem gaelské kultury a jazyka, koná se zde gaelský festival a najdete zde i gaelskou školu. Nejpopulárnější oblastí na ostrově je hlavní hřbet pohoří Cullin, jehož členité vrcholky dominují za jasného počasí celému ostrovu. Stejně dramatické jsou i skalní útvary na výběžku Trottenrnish, v severní části ostrova, z nichž je při jasném počasí krásný výhled až k západním ostrovům. 

TERMÍN - květen 2017.  Jeanneau Sun Odyssey 43 

 Ceny za letenky, pronájem lodi, poplatky v marínách - dle termínu - na vyžádání - cca 29.000,- CZK