Exkurze do světového jachtingu

 

V květnu 2016 Saiing Club zorganizoval první výpravu do kolébky světového offshore jachtingu - do francouzského Lorientu. Celou akcí nás také provázel náš nejlepší offshore jachtař Milan Koláček a také profesionál v jachtařském fotosvětě - špičkový fotograf Pavel Nesvadba. Na místě s námi také byly LodniNoviny.cz

 

Sólový offshore jachting

Jachting daleko od pobřeží, oceánský jachting, takový by byl adekvátní překlad. Světové centrum má v bretaňském Lorientu. V přístavu BSM - La Base de sous-marins Keroman Lorient najdete největší koncentraci závodních offshore speciálů na světě.

Nejrychlejší jachty

Nejrychlejšími jachtami na světě jsou jachty vícetrupé, tedy katamarány a trimarany. Po hladině dokážou létat rychlostmi až ke 40 uzlům. Z jednotrupých jachet obeplují svět nejrychleji jachty IMOCA. Jezdí se na nich nejprestižnější závod osamělých mořeplavců na světě – Vendée Globe. Cestu kolem celého světa zvládnou pod 80 dnů. My jsme také vyzkoušeli plavbu na Class 40, která patří Bertrandovi Delesne.

Pojďte se svézt na nejrychlejších jachtách na světě

Rychlosti 20 – 35 uzlů jsou na běžných jachtách nedosažitelné. Svezli jsme se skutečně na nejrychlejších speciálech světa. Na trimaranu ORMA jsme ve větru 24 uzlů dosáhli rychlosti 32,9 uzle. Zkrátka a dobře letěli jsme nad hladinou rychlostí, kterou znají jen nejlepší světoví jachtaři. Trimovali jsme plachty, seděli za kormidlem, vyzkoušeli si vedení jachty, kterou mělo v ruce jen pár profesionálů.

ORMA Sensations

Trimaran Sensations (dříve Foncia), se pod vedením Alaina Gautiera a Armela Le Cléac´h v letech 2002 až 2007 zúčastnil největších sólových a dvouposádkových závodů. Jde o jeden ze tří vlajkových trimaranů třídy ORMA, společně s Banque Populaire a Groupama. Sloužil také jako tréninková loď pro tým Alinghi před Americkým pohárem.

A jak celou akci viděli a jak ji prožívali účastníci? 

Jan Moravec - jachtař

Jirka Brožek ze Sailing Clubu zorganizoval mimořádný jachtařský zážitek. Příležitost vyzkoušet si něco, co jsem doposud znal nanejvýš prostřednictvím YouTube, byla příliš velkým lákadlem. Oblast mezi Lorientem a Les Sables-d'Olonne není třeba příliš představovat, stejně tak jako Alaina Gautiera, jeho tým a Bertranda Delesnea a Milana Koláčka. Speciály v rukou závodníků ožívaly bez ohledu na počasí a už první den jsem mohl vyzkoušet, že současný kompetitivní jachting chutná především slaně. Zatímco pro profesionály na multihullech jsou rychlosti nad třicet uzlů denním chlebem, já přemýšlel hlavně o tom, kde se držet. Racionalizoval jsem si to faktem, že Orma 60 byla navržena pro single/short handed závody a na početnější posádku se nemyslelo. Jedním z největších překvapení byla akcelerace a decelerace trimaranu, něco podobného obvykle čekáte u autobusu městské hromadné dopravy a ne u oplachtěného plavidla. — Stála akce za to? Určitě. Můj obdiv k profesionálům je teď ještě mnohem větší. Spoléhám na Sailing Club, že nás brzy dostane i na IMOCA 60 nebo Volvo Ocean 65 v nějakém příznivějším počasí.

Karel Sázavský - jachtař

Pocity z akce jsou opravdu dobré. Silný zážitek, kterých je v životě málo. A organizace super. Výborný nápad, rozdělit plavbu do tří dnů, zbyl dostatek prostoru i na seznámení se s místem a nejbližším okolím. Dobré ubytování, které můžeme doporučovat i ostatním. Pro mne zajímavé zjištění, že dvě hvězdy ve Francii jsou více než čtyři např.  v Itálii. Jediná potíž byla se sehnáním otevřené hospody v neděli večer. S tím jsme si ovšem také poradili. Češi najdou pivo všude i v jedenáct večer v Lorientu.

Radim Hasman - jachtař

Ahoj Jirko,

už je to nějaký den a v hlavě pořád bomba! Takže za mě maximální spokojenost :-)
 
Pavel Nesvadba - fotograf, jachtař - LodniNoviny.cz
 
První čeští jachtaři na trimaranu ORMA byli včera nadšení. Oči po návratu z moře zářily. Letět po jednom plováku rychlostí 30 uzlů je zážitek.
A adrenalin. Udržet se na síti poskakujícího trimaranu není jen tak. Stačí neopatrný pohyb po síti a jste vykopnuti bláznivým pohybem lodi do výšky. Spadnout přes palubu není problém. 
Co na to řekl zástupce Lodních novin na místě Pavel Nesvadba?

„Je to ohromující. To není plavba, je to let! Jak koneckonců řekl skipper Alain Gautier (vítěz Vendée Globe) před vyplutím. A zrychlení? Trimaran při obratu zastaví, otočí se, odpadne a … Vystřelí!!! Z nuly na sto za moment. Nic podobného jsem ještě nikdy nezažil. Včera byla maximální rychlost 33 uzlů. Dnes foukalo málo. Ve 12 uzlech jsme se přesto dokázali rozjet na 24 uzlů. Když ostatní uvažují o tom, jestli vypnou motor a vytáhnou plachty, vy letíte po vodě jako motorák."

http://www.lodninoviny.cz/Places/trimaran-orma-znamena-zazitek

Všechny fotografie podléhají autorskému právu Pavla Nesvadby - http://photonesvadba.com